Universitatea Craiova a câştigat, în această seară, titlul de campioană a României, după ce a învins, pe teren propriu, scor 5-0, pe Universitatea Cluj, Craiova reuşind eventul în acest sezon, după ce săptămâna trecută a câștigat și Cupa României. Acesta este primul trofeu pentru echipa din Bănie după o pauză de 35 de ani.
Ștefan Baiaram: “Visez la acest moment de când m-am apucat de fotbal. Mă bucur că am făcut eventul. Niciodată de când sunt la Craiova nu am avut echipă aşa de bună. Sunt mândru de toţi colegii mei. Mai avem o săptămână, după voi intra în vacanţă dacă domnul selecţioner nu mă va chema, sper să mă cheme. Cu siguranţă vreau să plec”.
Alexandru Cicâldău, la Digi Sport: ”Un vis realizat pentru tot oraşul. Uitaţi ce fani minunaţi, meritau de mult acest lucru. Acest club merita de mult acest lucru şi ne bucurăm că am reuşit să câştigăm campionatul într-un an foarte greu. Aceşti suporteri aşteptau asta foarte mult, de la noi din echipă doar Silviu Lung jr era născut când s-a luat ultima oară campionatul. Suntem extrem de fericiţi şi aşteptăm să ne bucurăm. Suporterii au fost senzaţionali. Am intrat cu gândul că avem un meci pe care trebuie să-l câştigăm şi să scriem istorie. Zic că anul ăsta merităm. Am jucat cel mai bine.
David Matei: „Nu mi-a venit să cred când am marcat! Am văzut mingea printre picioare şi după am văzut că a intrat în poartă. Nu am avut reacţie! Să ajungi de la Liga 2 să câştigi Superliga… Nu mă aşteptam la aşa ceva. Următorul meu pas este să sărbătoresc şi vedem. Cât fac sărbătoare? Cât e nevoie. Ne gândim la Liga Campionilor, asta ne-am dorit, pentru asta am jucat. Vreau să ajung să-mi fac un nume în fotbalul european şi să ajung la o echipă acolo. Vedem ce va fi, deocamdată vreau să mă bucur de moment”.
Nicușor Bancu: „Mă bucur că mi-am îndeplinit visul după atâţia ani. O bucurie mare pentru familia aceasta a Craiovei. Mulţumesc familiei, îmi pare rău pentru tata că nu mai este să mă vadă cum am cucerit eventul. Era cel mai mare fan al meu, mă vede de sus. Vreau să îi mulţumim şi lui Mirel Rădoi, a făcut o treabă foarte bună, apoi i-a lăsat echipa domnului Filipe, iar el a preluat-o şi a făcut-o foarte bine. Acel moment de la Atena a fost un moment foarte greu. S-a văzut că se poate face performanţă la Craiova. Mă bucur că am reuşit să marcăm multe goluri, a fost şi acel cartonaş roşu, dar cred că oricum am făcut un meci mai bun decât ei şi am meritat acest trofeu în această seară. Nu era nimic plănuit pentru petrecere, acum ne vom bucura”.
Universitatea Craiova: L. Popescu – Romanchuk, Ad. Rus, Screciu (Mogoş 78) – Carlos Mora (Samuel Teles 46), Cicâldău, Mekvabishvili (T. Băluţă 65), Bancu – D. Matei (Băsceanu 70), Al Hamlawi (Nsimba 65), Baiaram. Antrenor: Filipe Coelho.
U Cluj: Lefter – Mikanovic, I. Cristea, Coubiş, Chipciu – Codrea (Drammeh 46), Bic (G. Simion 62) – Stanojev (Miguel Silva 62), Nistor (Macalou 46), O. Mendy – Lukic (A. Trică 76). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Carlos Mora 45+1 / D. Nistor 10, O. Mendy 27, Coubiş 38, Chipciu 45+1
Cartonaş roşu: Oucasse Mendy (U Cluj) min. 42
Arbitri: Marcel Bârsan – Valentin Avram, Imre Bucsi
Arbitri VAR: Cătălin Popa – Vasile Marinescu.
