Anunțul făcut de primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, la nceputul săptămânii: „Au fost finalizate lucrările de modernizare a atelierelor Liceului Traian Vuia. Laboratorul de robotică, atelierul electric și cel de mecanică oferă un învățământ tehnic de calitate!
Lucrările au vizat reabilitarea spațiilor prin lucrări efectuate la nivelul pereților, schimbarea tocăriei, atât a ușilor, cât și a ferestrelor, înlocuirea instalației electrice și termice, montarea de covor PVC pentru un plus de igienă și confort. De asemenea, a fost reabilitat și holul principal al clădirii și scara, fiind efectuate lucrări la nivelul pereților, instalată gresie nouă, iar vechea balustradă a fost înlocuită.
În plus, atelierele și laboratorul au fost echipate cu mobilier și aparatură didactică modernă, astfel încât elevii să poată învăța în condiții adaptate cerințelor actuale din industrie și tehnologie”.
